|
Ogłoszenia duszpasterskie 15 lutego 2026 |
|
|
W tym tygodniu, 18 lutego- Środa Popielcowa- rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, a wraz z nim Modlitwa w Wielkopostnych Kościołach Stacyjnych Warszawyi zakończy się ona w Niedzielę Męki Pańskiej- 29 marca; pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych Warszawy będzie połączone z konkursem, w którym nagrodą główną jest pielgrzymka do Rzymu - szczegóły konkursu wraz z regulaminem zamieszczone będą na stronach internetowych Archidiecezji Warszawskiej i Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Msze św. we środę w naszym kościele, z obrzędem posypania głów popiołem - o godz. 7.30, 8.30 i 17; tego dnia obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od pokarmów mięsnych.
Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Od dzisiaj do soboty 21 lutego będziemy przeżywać 59. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu- zachęcamy do podejmowania w tym tygodniu różnych form modlitwy w tej intencji
Zachęcamy także do udziału w nabożeństwach wielkopostnych w naszym kościele: -Droga Krzyżowa- w piątki -Gorzkie Żale- w soboty- po Mszy św. o godz. 17; za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. |
|
|
Ogłoszenia duszpasterskie 8 lutego 2026 |
|
|
We środę, 11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes, przypada XXXIV Światowy Dzień Chorego - zachęcamy do szczególnej w tym dniu modlitwy za naszych chorych, oraz za tych, którzy się nimi opiekują.
W przyszłą niedzielę, 15 lutego, w naszym kościele zostanie odprawiona Msza św. zbiorowa za naszych zmarłych o godz. 10; imiona zmarłych- jak zawsze- można zgłaszać w zakrystii. |
|
Dziękujemy! |
|
|
Kochani i Drodzy, miłujący Boga, Przyjaciele!
Pragniemy z całego serca podziękować za pamięć i wszystkie życzenia, jakie do nas napłynęły z racji Dnia Życia Konsekrowanego. To dla nas znaczy ogromnie dużo, a jednocześnie zobowiązuje nas do jeszcze większej gorliwości naszego życia. |
|
Więcej…
|
|
Ogłoszenia duszpasterskie 1 lutego 2026 |
|
|
Jutro, 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) i Dzień Życia Konsekrowanego. O godz. 17 w naszym kościele będzie odprawiona uroczysta Msza św. z błogosławieństwem świec, podczas której siostry z tutejszego klasztoru odnowią śluby zakonne; w ciągu dnia będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godz. 15 w naszym kościele zgromadzą się Osoby Konsekrowane na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której wygłosi do nich swoje słowo Pasterz naszej Archidiecezji Abp Adrian Galbas SAC, następnie wyruszą procesyjnie do Bazyliki Archikatedralnej na uroczystą Mszę św. o godz. 16, pod przewodnictwem Bp Michała Janochy. Dzisiaj, po Mszy św. o godz. 17, odbędzie się zapowiadany już wyjątkowy koncert kolęd i Hymnów Bożego Narodzenia, w wykonaniu Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej „KATAPETASMA”, pod kierownictwem Dr Łukasza Hajduczeni, na który serdecznie zapraszamy. Usłyszymy kolędy i hymny w języku cerkiewno- słowiańskim, pochodzące z terenów wschodnich. Po koncercie będzie możliwość nabycia płyt oraz dobrowolnego wsparcia Zespołu- więcej o Zespole można przeczytać i zobaczyć na stronie internetowej klasztoru: www.wizytki.waw.pl |
|
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej "Katapetasma" |
|
|
Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej "Katapetasma", obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół "Katapetasma" analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu, to utwory których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii, na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie Rusi istniejące zarówno w monodycznych jak i harmonicznych formach, które to zespół uznaje za bazę wyjściową programów koncertowych i liturgicznych. Ponadto kluczowym zadaniem zespołu jest poszukiwanie i odtworzenie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie chóru, to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, traktujący działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą m in. w Niemczech, Belgii, Serbii oraz Francji, gdzie kilkukrotnie odbył tournée obejmujące łącznie ponad 30 miast. Koncerty we Francji odbywały się w ramach prestiżowych festiwali muzyki klasycznej, takich jak: 68 Festival Nuits de la Citadelle w Sisteron, 47 Festival du Vigan, 34 Recontres Musicales Festival International Theodore Gouvy w Hombourg – Haut, Festival Guitres Abbatiale, 28 Festival Musicales de Montsoreau, a ponadto w słynnym ośrodku koncertowym: Chapelle de la Trinite w Lyonie. „Katapetasma” jest ponadto muzycznym gospodarzem i współautorem Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Rzeczypospolitej „Aklamacje”, który odbywa się dorocznie w unikalnej, XVI wiecznej cerkwi św. Paraskiewy w Radrużu, należącej aktualnie do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zespół posiada w dorobku szereg nagrań telewizyjnych i radiowych, a także wydaną płytę CD o tytule "Tryptyk Jabłeczyński", będącą miarodajnym przekrojem lokalnych stylów liturgii prawosławnej istniejących przez ponad 500 lat w Monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. „Katapetasma” współtworzyła ponadto płytę „Kodeks supraski”, nagrywając utwory dawnych tradycji monodii cerkiewnej włączając w nie słynny Irmologion Supraski. Kierownikiem i inicjatorem "Katapetasmy" jest dr Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, solista Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Polskiej Opery Królewskiej, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie. Dr Łukasz Hajduczenia jest ponadto badaczem muzyki cerkiewnej, autorem szeregu tekstów oraz obronionej na Wydziale Artes Liberales UW rozprawy pt. „Muzyczna forma liturgii prawosławnej”. |
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
|
|
Strona 4 z 40 |